matkanaszczycie.pl

Kiedy stawiamy w jednym zdaniu książki i dzieci, to raczej nie myślimy o wakacjach, tylko o czasie szkolnym. Wiadomo, książki są także świetnym sposobem na zabawę i relaks, jednak w lecie raczej królują inne dziecięce aktywności. A ja chcę Was dziś zachęcić do spędzania czasu z książkami także w wakacje. I to niekoniecznie tylko wtedy, gdy pada i nic innego nie ma do roboty.

Choć większą część życia miałam tendencję do popadania w skrajności, to obecnie jestem wielką zwolenniczka zachowywania równowagi – zawsze i we wszystkim. Szaleństwa na wolnym powietrzu, baseny, górskie wędrówki, plażowanie, itp., można świetnie zrównoważyć leniwym popołudniem na tarasie w otoczeniu dobrych lektur.
Na Szczycie ostatnio spędziliśmy takie właśnie popołudnie wraz z najnowszymi książeczkami z naszej domowej biblioteczki i dzięki temu mogę Wam polecić (lub nie polecić) kilka poniższych pozycji.

Książki dla dzieci czytanie dzieciom

KURY NIE PIEJĄ, A.H. Benjamin, Wyd. Zielona Sowa

Książeczka, która przede wszystkim urzekła nas ilustracjami. Właśnie taki typ obrazków najbardziej z synem lubimy. Określiłabym go jako “realityczno-bajkowy” – sympatyczny, przyjemny dla oka, wiernie oddający rzeczywistość, jednak z baśniowym filtrem na nią nałożonym.
Oprócz pięknych ilustracji, w książecze zabawna historia oraz propozycje wspólnych zabaw z dzieckiem. Zdecydowanie warta polecenia!

Kury nie pieją

Kury nie pieją Zielona Sowa

dla dzieci Zielona Sowa

Wydawnictwo Zielona Sowa

Kury nie pieją

ZŁAMAŁEM TRĄBĘ! oraz MIESZKAMY W KSIĄŻCE!, Mo Willems, Wyd. Babaryba

Dwie książeczki, przy których Syn na Szczycie – dosłownie! – tarzał się ze śmiechu! Muszę przyznać, że byłam nastawiona do nich sceptycznie – bardzo niewiele tekstu i minimalistyczne obrazki – to nie przypadło mi do gustu. Jednak w przypadku książek dla dzieci, nie to jest ważne, czy pozycja podoba się rodzicowi. Syn na Szczycie przyznaje tym bajkom, a szczególnie MIESZKAMY W KSIĄŻCE!, maksymalną ilość gwiazdek. Jeszcze kilka dni później śmiał się z zawartych w tych książkach historii.

Mieszkamy w książce

Książeczki Babaryba

Miezkamy w książce Babaryba

matkanaszczycie.pl

dla dzieci Babaryba

ZĘBOSZCZOTKI, Pittau & Gervais, Wyd. Babaryba

Książeczka, na temat której mogę powtórzyć to, co powyżej. Pomyślałam – co za głupi pomysł! Cała pozycja oparta tylko na różnych, całkiem nieraz odjechanych, obrazkach szczoteczek do zębów. Jednak moje dziecko oglądało ją wielokrotnie z wielkim zainteresowaniem, a obrazek szczoteczki z KUPĄ wzbudził u niego ogromną fascynację. Chłopcy… 😉
Choć my, dorośli, możemy tego nie rozumieć, dzieciom ta książka bardzo się podoba.

Zęboszczotki

IMG_0751

IMG_0761

CZAS CZARODZIEJ, Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, oraz MAŁY ŻÓŁY I MAŁY NIEBIESKI, Leo Lionni, Wyd. Babaryba

Te dwie pozycje zupełnie do nas nie trafiły. Chyba zbyt abstrakcyjne, jak na nasz gust. Idei kropeczek, jako bohaterów książki i ilustracji, kompletnie nie rozumiem, a Syn na Szczycie nie wykazał nimi najmniejszego zainteresowania i nie chciał nawet dać książce szansy. Co do CZAS CZARODZIEJ, to pomysł całkiem fajny, ale zniechęciły nas brzydkie, w naszej ocenie, ilustracje. Trudno mi się obiektywnie wypowiedzieć na temat tych dwóch książeczek, nam się zwyczajnie nie spodobały.

książki Babaryba

Wydawnictwo Babaryba

FRANKLIN I JA, FRANKLIN I PRZYJĘCIE URODZINOWE, FRANKLIN I KSIĄŻKA Z BIBLIOTEKI, Wyd. Debit

Bardzo sympatyczne książeczki. O pozycji FRANKLIN I JA pisałam Wam już TUTAJ. Uważam tę książkę za świetny i bardzo kreatywny twór, który może zająć dzieci na dłużej.
Pozostałe dwie bajeczki o Franklinie, które do nas trafiły, to utrzymane w klasycznej konwencji, przyjemne opowieści.

Syn na Szczycie był do nich z początku sceptycznie nastawiony, gdyż stwierdził, że nie lubi żółwi, jednak potem przyjrzał się bliżej, zobaczył na okładce tort urodzinowy i stwierdził – “To może być nawet ciekawe”. 🙂

Franklin książeczki

Franklin Debit

OPOWIEŚCI PAJĄCZKA, Emilia Litwinko, Wyd. eSPe

To już książka z innego gatunku, niż opisane powyżej. Głęboka, z ważnymi przesłaniami, jednak dla starszych dzieci niż mój syn, który jeszcze nie jest w stanie skupić się na dłuższej opowieści. Polecam tym, którzy pragną przybliżać dzieciom tematy wiary, życia w rodzinie, znaczenia i złożoności kontaktów międzyludzkich. My wrócimy do niej za jakiś czas.
Jedynym minusem, jak dla mnie, jest uboga oprawa graficzna. Fakt, książka, jak pisałam, nie jest dla kilkulatków, jednak wydaje mi się, że i starsze dzieci chętnie oglądałyby w czytanej książeczce piękne obrazy.
Dużym plusem za to, w mojej ocenie, jest to, że jest pierwszą książka w tym zestawieniu, napisaną przez naszą rodzimą twórczynię – autorkę bloga Katolicka Mama.

Opowieści Pajączka eSPe

ANIOŁEK GABRYŚ I SZYMEK ROZRABIAKA, Katarzyna Targosz, Wyd. eSPe

Myślę, że tej pozycji nie trzeba już moim czytelnikom przedstawiać. Zapewne wszyscy o niej słyszeliście 🙂 Jednak chciałam Wam przypomnieć, że to dobra bajka także na lato. Przypomni dzieciom na przykład o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw. A dodatkowo jest tak lekka i niewielka, że zmieści się w każdym plecaku i torebce 🙂

Aniołek Gabryś i Szymek Rozrabiaka

Aniołek Gabryś i Szymek Rozrabiaka