pierścionek z kaboszonem folk

Wszyscy już zapewne dobrze wiecie, że jedną z moich pasji jest rękodzieło (więcej o moich wyrobach znajdziecie TUTAJ), a najbardziej lubię wykonywać biżuterię. Próbowałam już różnych technik i materiałów (pamiętacie MamyMaki?), lubię eksperymentować z nowymi pomysłami, a mam ich wciąż mnóstwo. Obecnie czekam na zamówioną masę fimo i znów pewnie powstanie coś nowego.

Dziś chciałam Wam jednak opowiedzieć o biżuterii, której wykonywanie natychmiast mnie porwało. Spośród wszystkich materiałów, z którymi pracowałam, te są najprostsze, najprzyjemniejsze i najfajniejsze w obróbce – KABOSZONY.

Medalion anioł stróż

Kaboszony pierścionki
Biżuterię z kaboszonów wykonuje się niezwykle łatwo, szybko i przyjemnie, a jej ogromną zaletą jest to, że możemy stworzyć całkiem unikalne ozdoby, takie, jakich nikt nie ma i mieć nie będzie.
Bo w kaboszon możemy wkleić, co tylko przyjdzie nam do głowy!
Ja oczywiście ozdobiłam je głównie folkowymi wzorami, ale może to być również zdjęcie Waszego dziecka, ulubiony obrazek, albo logo bloga 😉 Możliwości są ograniczone jedynie tym, że to, co chcemy nosić w naszym kaboszonie musi być w formie płaskiej, wydrukowane na papierze (choć podejrzewam, że np. folię, koronkę i tym podobne, także dałoby się podkleić).

Taka biżuteria to świetny pomysł na spersonalizowany prezent. Załóżmy, że np. moja przyjaciółka uwielbia bzy. Znajduję więc piękne zdjęcia bzów w jakimś katalogu/ gazecie/ na pocztówce (ewentualnie można też wydrukować samemu) i tworzę dla niej medalion z jej ulubionymi kwiatami 🙂

Biżuteria góralska folk ludowa

By zacząć naszą przygodę z tworzeniem biżuterii z kaboszonów, nie potrzebujemy wiele. Na początek potrzebne będą:

-szklany kaboszon o wybranym przez nas rozmiarze;
oprawka w rozmiarze wybranego kaboszonu;
obrazek, który będziemy podklejać;
klej silikonowy;
nożyczki;
patyczek kosmetyczny.

Biżuteria z kaboszonów tutorial

Kaboszony występują w najróżniejszych rozmiarach i kształtach. Ja dziś pokazuję Wam wszystko na przykładzie owalnego o wymiarach 25mm x 18 mm – idealnego do stworzenia pierścionka.
Ramki na kaboszony także są najróżniejsze – pod pierścionki, wisiorki, medaliony, kolczyki czy bransoletki. Występują przeważnie w trzech wersjach kolorystycznych – złotych, srebrnych, lub brązu/starego złota. Oczywiście ramkę trzeba wybrać w rozmiarze odpowiednim do danego kaboszonu.

Pierścionek DIY

Biżuteria folk ludowa

To zaczynamy! 🙂
Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego obrazka. Ja dziś pokazuję Wam pierścionek z dziewięćsiłem, którego obrazek wycięłam z… zakładki do książki 🙂
Ilość obrazów, które chcecie nosić w Waszej biżuterii jest ograniczona jedynie przez rozmiar danego kaboszonu – bo nie każda ilustracja się w nim ładnie zmieści. Warto poprzykładać kaboszon na sucho do różnych obrazków i sprawdzić, który będzie się najlepiej prezentował.

Jak wkleić obrazek w kaboszon

Kaboszon podklejanie obrazka

Biżuteria z kaboszonami

Gdy obraz mamy już wybrany, oczyszczamy kaboszon – wystarczy dokładnie przetrzeć szmatką (ja wycieram w bluzkę 😉 ) i nakładamy na niego sporą kroplę silikonowego kleju. Ja używam tego, który widzicie na zdjęciu i jestem z niego bardzo zadowolona, więc polecam.
Kroplę nakładamy na środek i przyciskamy do obrazka, tak, by klej równomiernie rozszedł się między papierem, a kaboszonem (nie przejmować się, że klei wyłazi na zewnątrz, tak ma być).
Na tym etapie ważne jest wypchnięcie ze środka ewentualnych bąbelków powietrza (poprzez mocniejsze dociskanie).

Gdzieś przeczytałam, żeby nie manewrować doklejanym kaboszonem, ale ja zawsze jeszcze w tym momencie troszkę nim kręcę, by lepiej dopasować do wzoru i nic się nie dzieje 😉

Biżuteria z kaboszonów jak zrobić

Jak podkleić obrazek do kaboszonu

Kaboszon folk

Teraz musimy wykazać się cierpliwością, bo wszystko trzeba zostawić na 24h do wyschnięcia.
Po upływie tego czasu bierzemy nożyczki i odcinamy nadmiar papieru i kleju, otrzymując gotowy kaboszon z obrazkiem.

Biżuteria z kaboszonów DIY

Pierścionek folk hand made

Później jest już całkiem banalnie – bierzemy wybraną ramkę (u mnie jest to baza pierścionka) i przy pomocy patyczka kosmetycznego rozsmarowujemy na niej klej, zostawiając trochę nie posmarowanego klejem miejsca przy samych brzegach.
Wklejamy kaboszon, niezbyt mocno go tym razem dociskając. Ponownie odkładamy na 24h, a potem już możemy cieszyć się naszą wyjątkową biżuterią 🙂

Kaboszon klej

Dziewięćsił pierścionek

Biżuteria folk

Na koniec przypominam Wam, że jeszcze tylko do niedzieli, macie okazję wygrać moją autorską biżuterię w Anielskim Konkursie – TUTAJ.

Biżuteria z kaboszonów