Jakiś czas temu obiecałam Wam konkurs, w którym do wygrania miały być MamyMaki. Niestety, jak wiecie, ostatnio dużo problemów spadło mi na głowę i w związku z tym, nie mam teraz możliwości zająć się organizacją konkursu. Cały czas o nim pamiętam, ale jego rozpoczęcie muszę przesunąć na lepszy i spokojniejszy czas. 

Jednak… mam dla Was coś innego – prosty tutorial, który krok po kroku pokaże Wam, jak samemu wykonać makowe kolczyki. Bo to wcale nie jest trudne!:)

Myślę, że przyda on się szczególnie teraz – gdy zaczynamy szukać pomysłów na niebanalne świąteczne prezenty. W czasach, w których w sklepach jest wszystko, a nawet jest za dużo, prezenty robione ręcznie, prezenty unikalne, mają moim zdaniem największą wartość


W tym wpisie pokazuję Wam, jak zrobić kolczyki, jednak w ten sam sposób możecie zrobić broszki, spinki, wisiorki, a nawet makowe ozdoby na choinkę! 

Potrzebne będą:
– arkusz czerwonego filcu o grubości 1mm (z jednego arkuszu A4 zrobicie 2-3 pary średniej wielkości kolczyków);
– nożyczki;
– czerwona nitka i igła;
– czarny kordonek;
– kawałeczek zielonego filcu lub odrobina zielonej wełny czesankowej;
– para bigli;
– kombinerki jubilerskie lub dowolne szczypczyki.

Z filcu wycinamy płatki naszych maków o dowolnej wielkości – im większe płatki, tym większe będą kolczyki. Mają one kształt zbliżony do serduszek. Potrzebne nam będzie:
– 6 mniejszych płatków;
– 8 większych płatków.

 

Dwa z większych płatków na razie odkładamy, a 6 małych i 6 dużych łapiemy – każdy – na dole nitką, żeby uzyskać efekt płatka kwiatka.
Gotowe płatki wyglądają tak:

 

Następnie bierzemy dwa większe płatki i zszywamy ze sobą, jak to widać na zdjęciu. Uzupełniamy trzecim płatkiem i również zszywamy.

 

Powstała nam baza kolczyka, do której, w podobny sposób jak wyżej, doszywamy kolejne – tym razem 3 mniejsze – płatki.
Podobnie postępujemy z drugim kolczykiem.

 

Teraz bierzemy czarny kordonek i odcinamy z niego sporo kawałków – będą to pręciki maka. Długość i ilość dowolna, wedle uznania.
Gotowe “pręciki” układamy równomiernie na maku i precyzyjnie przyszywamy – staramy się robić to jak najbliżej środka.

 

 

Następnie będzie nam potrzebny zielony filc lub zielona wełna czesankowa. Jeśli używamy tego pierwszego, to po prostu wycinamy z niego kółko, które będzie środkiem kwiatka.

 

 

Ja tym razem użyłam wełny czesankowej, z której uformowałam kulkę.
Kulkę lub kółko kładziemy w środku (tak aby jednocześnie przykryła miejsca przyszycia pręcików). Bierzemy czarny kordonek i przyszywamy nim środek – liniami na skos, które tworzą nam jednocześnie ładne wewnętrzne pręciki maka.

 

I kolczyki niemal gotowe. Jeszcze tylko dwie rzeczy. Pierwszą z nich będzie zamontowanie bigla. Za pomocą igły robimy dziurkę w filcu – w miejscu, w którym chcemy, by znajdował się bigiel i mocujemy go – pomocne w tym będą jubilerskie szczypczyki, lub jakiekolwiek podobne do nich narzędzie, które posiadamy.

 

 

 

Na koniec zostało nam jeszcze tylko zakrycie tyłu kolczyka, który na razie nie prezentuje się zbyt ładnie. To moment, w który bierzemy dwa na początku odłożone płatki. Przykładamy je tak, by zakrywały linie szycia – po jeden na każdy kolczyk – i bardzo ostrożnie przyszywamy, starając się, by nitka była jak najmniej widoczna.

 

 

I oto Wasze folkowe-makowe kolczyki są gotowe! 🙂
Będą wyjątkową ozdobą i wyjątkowym prezentem, a nawet wyjątkową dekoracją domu/ stołu/ choinki. Te maki można wykorzystać na wiele sposobów.

Jeśli ktoś jeszcze ni widział stylizacji z makową biżuterią, to odsyłam Was do TEGO wpisu.
A TUTAJ znajdziecie różne wariacje kolorystyczne i inne wzory moich filcowych kolczyków.W tym wpisie pokazałam Wam prosty sposób na to, jak zrobić kolczyki z filcu. Natomiast w następnym tutorialu pokażę Wam, jak wykonać tę filcową folkową torebkę🙂